Proszę czytelny podpis – o podpisach słów kilka

Podpis jest integralną częścią każdej podpisywanej przez nas umowy, potwierdzeniem każdego dokumentu, aneksu oraz wniosku, który składamy. Swoim podpisem zgadzamy się na wszystko, co idzie w parze z postanowieniami dokumentu i potwierdzamy przeczytanie, zrozumienie i zgodę na to, co ze sobą niesie. Jest to nasza pieczęć.

Kiedy podpisy są niezbędne?

Jak wcześniej wspomniano podpisujemy wszystkie dokumenty, akty prawne, wnioski które dotyczą naszej osoby. Podczas wizyty w banku podpis jest niezbędny zarówno na umowie otwarcie rachunku bieżącego, umowie kredytowej, jak i prostym zleceniu wpłaty i wypłaty. Banki posiadają nasze wzory podpisu, które złożyliśmy podczas pierwszej wizyty. To za pomocą tych właśnie oryginalnie złożonych przez nas wzorów podpisu, pracownik banku jest w stanie jednoznacznie potwierdzić naszą tożsamość właśnie po naszym unikalnym sposobie podpisu.

Niejednokrotnie jednak zamiast naszego zwykłego podpisu, jesteśmy poproszeni o podpis czytelny. Co ciekawe, prawo w żadnym momencie nie wspomina o istnieniu takiego czegoś jak podpis czytelny. Jest tylko mowa, że podpis winien być złożony własnoręcznie przez osobę, której sprawa dotyczy. Czytelny podpis jest w związku z tym wymysłem, który nijak ma się do naszego podpisu wyrobionego przez lata.

Czy zdarza się kradzież podpisu?

Kradzież tożsamości to obecnie dość duży problem w świecie cyfryzacji, łatwego dostępu do pożyczek na dowód osobisty. Gdy złodziej dysponuje skradzionym dowodem osobisty, ma bardzo duże pole do popisu w obszarze wyłudzania kredytów, wynajęcia pokoju hotelowego, nawet otwarcia działalności w celu wyłudzenia podatku. Złodziej może zawrzeć na czyjeś dane umowę o usługi telekomunikacyjne wraz z telefonem. W tej sytuacji, gdy nie jesteśmy klientem danego operatora, weryfikacja podpisu na nic się nie zda – w końcu “jesteśmy” nowymi klientami. W bankach w istocie mocno zwraca się uwagę na wzory podpisu. Ciężko jest na podstawie skradzionego dowodu osobistego wybrać czyjeś środki pieniężne. Niemniej jednak przykre sytuacje podrabiania podpisów zdarzają się coraz częściej.

Podpis elektroniczny – czy warto?

Lekarstwem na kradzież podpisu jest stworzenie swojego własnego podpisu elektronicznego. Jest to urządzenie, które pozwala nam podpisywanie dokumentów w formacie cyfrowym – na przykład umowy przesłanej do nas mailem w formacie PDF. Jest do doskonała alternatywa, która jest absolutnie bezpieczna, a dodatkowo oszczędza mnóstwo czasu. Dzięki podpisowi elektronicznemu, wiele spraw z urzędami jesteśmy w stanie załatwić nie wychodząc z domu lub biura.

Od 2016 roku sejm ustalił ustawę, zgodnie z którą podpis elektroniczny posiada taką samą moc sprawczą jak podpis własnoręczny. Przepis ten jest obecnie ważny we wszystkich krajach Unii Europejskiej, w związku z tym na arenie międzynarodowej jest to również ogromne ułatwienie dokonywania pewnych formalności.

Podpis własnoręczny czy elektroniczny, jest naszym prywatnym przymiotem tak jak inne dane jak numer dowodu osobistego. Powinniśmy składać go zawsze wtedy gdy jest to konieczne oraz mieć w pamięci, iż im trudniej podrabialny nasz podpis, tym mniejsze szanse na kradzież tej części naszej tożsamości.

Dodaj komentarz